Bērnu zobārstniecība

Bērnu zobārstniecība

Bērnu stomatoloģija

Mutes dobuma slimību attīstības profilakse bērniem

Pēc pirmo piena zobu parādīšanās bērns pēc katra pusgada jāparāda zobārstam. Pateicoties regulāriem stomatologa apmeklējumiem, mazulim ar dakteri veidojas uzticēšanās pilnas attiecības. Bērnu stomatoloģijas speciālistiem būs iespēja savlaicīgi konstatēt mutes dobuma saslimšanas attīstības sākumu un veikt nepieciešamos pasākumus.


Sākt mutes dobuma kopšanu ieteicams jau ar pirmo piena zobu parādīšanos. Sākumā to dara vecāki, un konkrēti – mamma. Bērniņam kļūstot vecākam (no 2-2,5 gadiem), jums būs viņam jāpaskaidro, cik svarīgi ir regulāri un pareizi tīrīt zobiņus. Jūs varat arī vērsties pēc palīdzības pie bērna stomatologa. Pieredzējuši ārsti pastāstīs bērnam par pareizu zobu tīrīšanas tehniku saprotami un aizraujoši.


Vecāki, atcerieties: galvenais piena zobu ienaidnieks – saldie un skābi saturoši gāzētie dzērieni. Nepareizs uzturs kopā ar sliktu mutes dobuma higiēnu neapšaubāmi radīs zobu saslimšanas un izjauks bērna organisma līdzsvaru kopumā.


Fluorūdeņraža skābes sāls – tas ir dabīgs cilvēka organisma mikroelements, kas palielina zobu pretestību kaitīgām skābēm. Tas nostiprina zobu emalju un spējīgs to remineralizēt zobu bojāšanās agrīnās stadijās. Fluorūdeņraža skābes sāls daudzums, ko bērns uzņem kopā ar uzturu, nav pietiekams. Šis mikroelements jālieto papildus. Bērnu stomatologi var ieteikt dažādus veidus, kā papildus var uzņemt fluora savienojumus, ievērojot bērna vecumu, kariesa attīstības riska individuālos faktorus, ieteiks optimālus pasākumus šī svarīgā mikroelementa trūkuma profilaksei. Uzmanību: fluora savienojumu pārdozēšana ir bīstama, tāpēc ir svarīgi konsultēties ar stomatologu.


Daudziem bērniņiem zobiņi ļoti cieši pieguļ viens otram. Tāpēc starpzobu spraugās sakrājas ēdiena atliekas, veidojas aplikums, kas rada draudus zobu blakus virsmām, kas kontaktē viena ar otru. Tādos gadījumos ar zobu tīrīšanu ar zobu suku vien nepietiek, tāpēc bērnu stomatologi iesaka cik vien iespējams agrāk sākt izmantot zobu diegu un ievērot zobu higiēnu.


Fisūru hermetizācija – iedarbīga aizsardzība pret kariesu. Dziļas košļāšanas zobu (gan bērnu, gan pieaugušo) fisūras (maziņas vadziņas un padziļinājumi uz zobu virsmas) īpaši pakļautas kariesam: tās ļoti grūti tīrīt un tāpēc tās kalpo par ideālu vietu, kur sakrājas baktērijas. Hermetizēt fisūras ir mērķtiecīgi pirmajos trijos gados pēc zoba - piena zoba vai pastāvīgā zoba – izšķilšanās. Tad zoba emalja visievainojamākā vietā – fisūrā – veidojas ideālos apstākļos – bez aplikuma un kariesu radošām baktērijām. Bērnu stomatologi pastāstīs jums sīkumos par šo procedūru un tās veikšanas nepieciešamību.


Mazuļa iepazīšanās ar bērnu stomatoloģiju


Vizīti pie stomatologa un ārsta manipulācijas bērni pārdzīvo savādāk, nekā pieaugušie. Pirmā vizīte bieži vien ir noteicošā bērna turpmākajās attiecībās ar dakteriem. Negatīva saskarsmes pieredze ar bērnu stomatoloģiju var vajāt bērnu visu atlikušo dzīvi. Šī iemesla dēļ mazulis pirmajai vizītei pie stomatologa ir jāsagatavo.


Lūk, daži padomi vecākiem:


Ejiet paši pie stomatologa regulāri un kādu reizi paņemiet bērnu līdzi. Tādā veidā jūs dosiet viņam iespēju pārdzīvot apmeklējumu pie ārsta, neizjūtot medicīnisko procedūru slogu, visu situāciju bērns uztvers kā pilnīgi normālu un miermīlīgu. Jūsu mērķis ir radīt mazulim uzticēšanās pilnu attieksmi pret ārstiem, tostarp, pret bērnu stomatologiem. Pieradiniet bērnu pie regulāriem stomatologa apmeklējumiem profilakses nolūkos.



Nekādā gadījumā nestāstiet bērnam par savu negatīvo stomatologa apmeklējuma pieredzi. Centieties, lai bērns, kurš ir sasniedzis 5 gadu vecumu, ienāktu stomatologa kabinetā viens. Ja no sākuma tas neizdosies, jūs varat bērnu pavadīt. Tomēr bērnu stomatoloģijas speciālisti iesaka šajos gadījumos neakcentēt savu klātbūtni.

Share by: